آشکارسازی تغییرات کاربری اراضی منطقه جیرفت در افق 1420 شمسی با استفاده از مدل زنجیره¬ای CA مارکوف

Land use change detection in 1420 with CA-Markov chain model (case study: Jiroft area)

  • جزئیات
  • خلاصه پژوهش
  • تعریف مسئله
  • اهمیت و ضرورت
  • اهداف
  • توضیحات تکمیلی
  • حمایت‌های موردنیاز
  • فایل‌های پیوست
  • پیام‌ها
  • حامیان پیشنهادیه
:   کاربردی
:  
دکترای حرفه‌ای (Ph.D)
مهندسی منابع طبیعی
مهندسی منابع طبیعی - بیابان زدایی
:   12 ماه
:   1399/11/30

 با اطلاع از نسبت تغییر کاربری‌ها در گذر زمان می‌توان تغییرات آتی را پیش‌بینی کرد و اقدامات لازم را انجام داد. این مهم نیازمند پایش پیوسته و ارزیابی دوره‌ای آن است، تا از این طریق نسبت به برنامه ریزی بهینه در منابع طبیعی مبادرت شود. با توجه به رشد بیش از حد اراضی کشاورزی در دشت جیرفت و فشار تحمیل شده بر منابع آب وخاک، نیازمند بررسی علمی به منظور تصویر سازی از افق آینده، در این ناحیه می باشیم.

کاربری اراضی نوع استفاده از زمین در وضعیت فعلی است که تمام کاربری­های کشاورزی، منابع­طبیعی و صنعت کاربری اراضی در مفهوم کلی آن به نوع استفاده از زمین در وضعیت موجود گفته می­شود که تمام کاربری­ها در بخش­های مختلف کشاورزی، منابع طبیعی و صنعت را در برمی­گیرد (سلاجقه و همکاران، 1390).

 الگوهای کاربری سرزمین بیان کننده­ی ویژگی یک جامعه در تعامل با محیط فیزیکی است. شناخت توزیع کاربری سرزمین در فعالیت­های برنامه­ریزی و مدیریت منابع طبیعی ضروری است (سفیانیان و خداکرمی، 1390). کاربری اراضی و پوشش اراضی دو واژه متفاوت است. کاربری اراضی چگونگی استفاده بشر از اراضی است در حالی­که پوشش اراضی آن­چیزی است که هر فرد روی سطح زمین مشاهده می­کند (جانسن و گرگوریو، 2003).

پدیده تغییر کاربری اراضی از مخاطرات محيطي و بحران­هاي اكولوژيكي است که امروزه بشر با آن روبرو است. تغييرات كاربري اراضي يكي از عوامل مهم در تغيير جريان هيدرولوژيك و فرسايش است و مي­توان با اطلاع از روند تغييرات كاربري اراضي در راستاي هدايت اكوسيستم به سمت تعادل قدم برداشت (موسوی و همکاران، 1394). 

 در نتیجه می­توان بیان کرد اطلاع از نسبت کاربری­ها و نحوه­ی تغییرات آن در گذر زمان یکی از مهمترن موارد در برنامه­ریزی­ها می­باشد. با اطلاع از نسبت تغییرات کاربری­ها در گذر زمان می­توان تغییرات آتی را پیش­بینی نموده و اقدامات مقتضی را انجام داد (فیضی­زاده و میررحیمی، 1387)..

الگوهای رایج کاربری زمین غالباً در اثر فعالیت­های انسانی و در ابعاد زمانی و فضایی متفاوت مورد تغییر و تحول قرار می­گیرد که نتیجه این تغییر اثرات متفاوتی را بر طبیعت به همراه دارد (افخمی اردشیری، 1386). تاریخ بشر حکایت از آثار مخرب رشد روزافزون جمعیت و به تبع آن رشد بی­سابقه شهرها، صنعتی­شدن، گسترش زمین­های کشاورزی و تغییر کاربری اراضی است (هاشیموتو و همکاران، 2002). کاربری اراضی مجموعه ای از خاک و موجودات زنده است که شامل پوشش طبیعی، کشاورزی و سازه های انسانی بوده و رابط مهمی بین فعالیت‌های انسانی و محیط زیست طبیعی است (مندوزا[1] و همکاران، 2011). انسان پی برده است برای آن که بتواند جلوی فقر و ضایع شدن سرزمین را بگیرد باید همگام با طبیعت حرکت کند و از سرزمین به اندازه توان بهره‌وری نماید (مخدوم، 1389).

به منظور مدیریت بهتر اکوسیستم­های طبیعی و انسان­ساخت و برنامه­ریزی بلند مدت، نیاز به مدلسازی تغییرات کاربری اراضی و پیش­بینی این تغییرات در آینده است؛ چرا که با استفاده از اطلاعات کاربری اراضی می­توان مشکلات مدیریتی منابع طبیعی را حل کرد و به اطلاعات مناسبی جهت مدیریت مرتع و جنگل، تغییر اقلیم و تنوع زیستی دست یافت (یوسفی و همکاران، 1390). همچنین با اطلاع از نسبت تغییر کاربری‌ها در گذر زمان می‌توان تغییرات آتی را پیش‌بینی کرد و اقدامات لازم را انجام داد. این امر کمک شایانی به برنامه­ریزان و مدیران منطقه‌ای خواهد نمود تا با شناخت و درک بهتر، سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم­گیری­های بهینه را در راستای مدیریت بهینه دشت جیرفت، به عنوان یکی از مهم ترین نواحی کشاورزی کشور، اتخاذ نمایند

هدف کلی:

o       آشکارسازی تغییرات کاربری اراضی منطقه جیرفت در افق 1420شمسی

اهداف جزئی:

o      تهیه نقشه­های کاربری اراضی بازه­های زمانی گذشته

o       پیش­بینی نقشه کاربری اراضی سال 1420 شمسی

 

o       بررسی تغییرات کاربری اراضی در مقاطع زمانی

 

 

 

 

اماده همکاری

( افشین   شایقی )

1398/12/15

با سلام
باتوجه به موضوع ارائه شده، اینجانب اماده همکاری می باشم
شماره تماس:09146830671


حامیان پیشنهادیه:

بدون حامی