بررسی و شبیه‌سازی اثرات شرایط آب و هوايی و آلودگی هوا بر رشد، نمو و بروز سقط جنين

Investigation and Simulation of climate conditions and air pollution effects on fetal Growth and abortion

 • جزئیات
 • خلاصه پژوهش
 • تعریف مسئله
 • اهمیت و ضرورت
 • اهداف
 • توضیحات تکمیلی
 • حمایت‌های موردنیاز
 • فایل‌های پیوست
 • پیام‌ها
 • حامیان پیشنهادیه
:   بنیادی
:  
دکترا
جغرافیا
جغرافیای طبیعی - آب و هواشناسی شهری
:   24 ماه
:   1398/07/01

-        شرایط آب و هوایی[1]: شرایط جوی گویای چگونگی جو می باشد. این شرایط معمولاً به وسیلۀ اندازه گیری عناصر اقلیمی و حالات آن بیان می شود. عناصر اقلیمی پدیده‌های توصیف کنندۀ آب و هوا (تابش، دما، بارش، رطوبت، فشار و باد ) هستند که در ایستگاه‌های سنجش جو اندازه گیری می‌شوند. عناصر اقلیمی به وسیلۀ عامل‌های اقلیمی تشدید، تقلیل یا تعدیل می شوند. عوامل اقلیمی شامل ارتفاع، طول جغرافیایی، عرض جغرافیایی، دوری و نزدیکی به دریا، پوشش سطح زمین و است. به عنوان مثال ارتفاع می تواند عنصر دما را تحت تأثیر قرار دهد. در حالت معمول با افزایش ارتفاع، دما کاهش و نیز با کاهش ارتفاع دما افزایش می یابد.

-        آلودگی هوا[2]: بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی آلودگی هوا عبارتست از مخلوط پیچیده‌ای از گازهای( مونواکسید کربن ، اکسید نیتروژن ، دی اکسید نیتروژن ، دی‌اکسید سولفور ، ازن ،ذرات جامد یا مایع ) که دارای مواد متغیر سمی می‌باشند که از منابع مختلف به طور مستقیم به درون اتمسفر اضافه می‌شوند و یا از طریق فعل و انفعالات  آلاینده‌های اولیه وارد اتمسفر می‌شوند. ذرات معلق از انواع مختلف مواد شیمیایی که بر اساس قطر آئرودینامیکی به سه گروه تقسیم‌بندی می‌شوند. که ذرات با قطر کمتر از 10 میکرومتر، ذرات با قطر کمتر از 5/2 میکرومتر و ذرات با قطر کمتر از 1/0 میکرومتر را شامل می‌شوند. تجزیه شیمیایی این مواد نشان داده است که این ذرات شامل: نیترات، سولفات، عنصر کربن، مواد ارگانیک(هیدروکربن‌های آروماتیک چند‌حلقه‌ایPAHS)  سمی‌کوینن، فلزات و مواد معدنی می‌باشند.

-        ناباروری[3]: ناتواني يك زوج در باردار شدن پس از يك سال رابطه جنسي بدون جلوگيري از بارداري نام دارد(Preedy & Watson, 2010).

-        سقط جنین خود به خودی[4]: بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی سقط جنین به مرگ جنین یا از دست دادن بارداری قبل از اتمام هفته 22 (139 روز) از آخرین دوره قاعدگی گفته می‌شود که در این زمان جنین حدود کمتر از 500 گرم وزن دارد و سقط بدون استفاده از ابزارهای پزشکی و یا مکانیکی اتفاق می‌افتد.[1] Weather conditions

[2] Air Pollution

[3] Infertility

[4] Spontaneous abortion

اثرات آب و هوا بر انسان را در زمان‌های گوناگون تحت نام‌های اقلیم شناسی پزشکی، اقلیم شناسی کلینیکی، اقلیم شناسی زیستی-کلینیکی، و سرانجام امروزه اقلیم شناسی زیستی خوانده می‌شود(Thomas, 2004). انسان در هر شرايطي متأثر از حرارت پيرامون خويش است(Kunst, Groenhof, & Mackenbach, 1994) و از مدتها پيش تأثير آب و هوا را در بروز و گسترش بيماريهاي همه‌گير به رسميت شناخت، مشاهدات بقراط در پنج قرن پيش از ميلاد از بيماريهاي فصلي، پايه بررسي اپيدمي‌ها در رساله ايشان شد(Parsons, 2014) به طوري که شرايط اقليمي و زيست اقليمي بر سلامتي انسان بصورت مستقيم و غير مستقيم تاثير مي‌گذارد(Meade, 2010). تنوع آب و هوايي يکي از عوامل خطر در مرگ و مير به شمار مي‌رود. در بسياري از مطالعات عوارض جانبي ناشي از استرس‌هاي سرمايي و گرمايي بر مرگ و مير گزارش شده است(Cheng & Su, 2010; Nastos & Matzarakis, 2012). در اکثر اين مطالعات درجه‌حرارت و يا معيار ساده‌اي مانند شاخص‌هاي تجربي که اثرات درجه‌حرارت، رطوبت و سرعت باد را نشان مي‌دهد، استفاده شده است(Basu, 2009). آسايش حرارتي انسان در نتيجه تعادل انرژي بين سطح بدن و محيط زيست مي‌باشد که بر فيزيولوژي، روانشناسي و رفتار انسان اثرگذار مي‌باشد(Jendritzky, de Dear, & Havenith, 2012; McGregor, 2012).

تغییرات شدید و ناگهانی اقلیم موجب عوارض نامطلوب و بیماری می شود اما آب و هوای یکنواخت نیز در عین مطلوب بودن چندان خوشایند نخواهد بود. زیرا این یکنواختی موجب رخوت و کسالت شده در چنین آب و هوایی مقاومت انسان کم کم از بین رفته و با اندک تغییرات جوی دچار بیماری می شود. بنابراین بهترین آب و هوا برای زیست آب و هوائی بالنسبه متنوع و متغییر و دارای فصول متمایز و مشخص از هم می باشد.

مادرانی که در طول دوران بارداری در معرض سطوح بالایی از منواکسیدکربن و ذرات معلق قرار دارند در معرض ریسک بالاتری از سقط جنین، زایمان زودرس، تولد کودک با وزن و نقص قلبی مادرزادی هستند. مطالعات انجام شده در سایر نقاط جهان نیز اثرات مشابهی از آلودگی هوا (بخصوص آلاینده های منواکسید کربن، دی اکسید گوگرد و ذرات معلق) بر روی جنین نشان می‌دهد، اما سقط جنین و تولد نوزاد با وزن کم به تازگی به آلاینده‌های ازن و دی اکسید نیتروژن نیز مرتبط شده است.

بررسی و شبیه‌سازی اثرات شرایط آب و هوايی و آلودگی هوا بر رشد، نمو و بروز سقط جنين

 1. بررسی درجه تاثیر گذاری شرایط آب و هوایی و آلودگی هوا بر ناهنجاریهای جنین.
 2. بررسی ارتباط شرایط آب و هوایی و آلودگی هوا بر سلول‌های بنیادی و بافت جنین در محیط آزمایشگاهی و ارائه نتایج.
 3. شبیه‌سازی و پیش‌آگاهی رخداد سقط جنین با استفاده از قابلیت‌های شبکه‌های عصبی‌مصنوعی و بیوانفورماتیک به عنوان تابعی از شرایط اقلیمی و آلودگی هوا.

طراحی و ساخت دستگاه اعلام وقوع موارد شرایط حدی

مالی

خرید وسایل و مواد اولیه

هزینه مسافرت و چاپ و تکثیر

حامیان پیشنهادیه:

بدون حامی