تجزیه و تحلیل برنامه‌ریزی استراتژیک در مدیریت شهری

Analysis strategic planning in urban management

  • جزئیات
  • خلاصه پژوهش
  • تعریف مسئله
  • اهمیت و ضرورت
  • اهداف
  • توضیحات تکمیلی
  • حمایت‌های موردنیاز
  • فایل‌های پیوست
  • پیام‌ها
  • حامیان پیشنهادیه
:   کاربردی
:  
دکترا
جغرافیا
جغرافیا - جغرافیا و برنامه ریزی شهری
:   8 ماه
:   1397/02/14

هدف اصلی از انجام پژوهش، آشنایی با اصول برنامه‌ریزی استراتژیک و نحوه به کار گیری آن در مدیریت شهر میاندوآب می‌باشد. روش تحقیق در این پژوهش، از نظر هدف کاربردی و از نظر ماهیت توصیفی و تحلیلی، و جمع‌ آوری داده‌ها به صورت کتابخانه‌ای و پیمایشی با استفاده از پرسشنامه است. بر اساس نتایج حاصل از یافته‌های تحقیق، سه عنصر ارزیابی، تحلیل استراتژیک به کمک مدل برایسون برای سازمان‌های عمومی و مشارکت، می‌تواند عامل تحقق پیاده‌سازی مدیریت استراتژیک در مدیریت شهری باشد.

امروزه به دلیل رشد روز افزون جمعیت شهرها، مدیریت شهری در ارائه عادلانه خدمات به شهروندان با چالش جدی رو به رو می‌باشد. این مورد، بیشتر از این جهت اهمیت دارد که نحوه مدیریت بر زندگی شهری می‌تواند در بهبود سکونتگاه‌های انسانی و پایداری توسعه شهری، مهمترین نقش را ایفا کند. زیرا عامل موفقیت در اجرا و تنظیم برنامه‌های شهری از کارایی مدیریت شهری نشأت می‌گیرد (شیعه، 1382). بیشتر پژوهش‌های انجام شده در زمینه مدیریت شهری در ایران، معطوف به شناسایی مدیریت شهری، ابعاد، وظایف و کارکرد های آن و همچنین چالش‌ها و معضلات موجود پیش روی آن است (کاظمیان، میر عابدینی، 1391). به نظر می‌رسد مشکلات اساسی در نظام مدیریت شهری کشور نشأت گرفته از نظام اداری متمرکز کشور و قوانین و آیین‌نامه‌هایی است که مصوبات بسیاری از آن‌ها به چندین دهه قبل باز می‌گردد. زمانی که شهرهای کشور نه دارای چنین وسعت و جمعیت کنونی بودند و نه شهرداری‌ها آنچنان بودند که نیازمند وضع قوانین و مقررات شهری جدیدی باشند (شیعه، 1382). امروزه وجود این نوع مشکلات و ساختار نامناسب سازمان اداری شهرداری و عدم واگذاری وظایف جدید به مدیریت شهری، شهروندان را از لحاظ رفاهی با مشکلات جدی مواجه ساخته است. به نظر می‌رسد کلید حل مشکلات در گنجاندن مدیریت استراتژیک در مدیریت سازمانی شهری و دموکراتیک کردن آن باشد.

برنامه‌ریزی استراتژیک چیست؟ مطابق با تعاریف السن و ادی، برنامه‌ریزی استراتژیک عبارت است از تلاشی نظام‌مند، به منظور اخذ تصمیمات و انجام فعالیت‌هایی بنیادی که به شکل دهی ماهیت و چگونگی و چرایی اقدامات سازمان می‌پردازد. در حالت ایده‌آل، برنامه‌ریزی استراتژیک نیازمند گردآوری اطلاعات وسیع و اثر بخش، تعریف مأموریت سازمان و همچنین موضوعات راهبردی و در نهایت بررسی دقیق راهکارهای مختلف برای دستیابی به اهداف سازمانی و نتایج آتی تصمیمات کنونی است. برنامه‌ریزی استراتژیک می‌تواند ارتباط سازمانی را تسهیل کرده و مشارکت کارکنان را افزایش دهد و ارزش‌ها و نظرات ناهمگون ایشان را تعدیل کند. به طور خلاصه برنامه‌ریزی استراتژیک در حالت ایده‌آل می‌تواند باعث تعهدی شود که بنا به گفته روانشناس بزرگ، توماس مور، برای حل معمای زندگی شخصی ضروری است (برایسون، 2004، 18).

هدف اصلی از انجام پژوهش، آشنایی با اصول مدیریت شهری نوین و به کار گیری آن در مدیریت شهری می‌باشد.

حامیان پیشنهادیه:

بدون حامی