سنتز ماده موثره داروهای مختلف شیمیایی و پپتیدی

synthesis Active Pharmaceutical Ingredient (API) of chemical and peptide drugs

  • جزئیات
  • خلاصه پژوهش
  • تعریف مسئله
  • اهمیت و ضرورت
  • اهداف
  • توضیحات تکمیلی
  • حمایت‌های موردنیاز
  • فایل‌های پیوست
  • پیام‌ها
  • حامیان پیشنهادیه
:   کاربردی
:  
دکترای حرفه‌ای (Ph.D)
شیمی
شیمی - شیمی آلی
:   6 ماه
:   1396/08/01

اینجانب قادر به سنتز ماده موثره داروهای مختلف می باشم. برای مثال داروی ضد دیابت اگزناتاید

اگزناتاید آمید پپتید سنتزی شامل 39 اسید آمینه بوده که دارای جرم مولکولی 4186.6 دالتونی و فرمول تجربی C184H282N50O60S بوده و دارای توای زیر می باشد:

H-His-Gly-Glu-Gly-Thr-Phe-Thr-Ser-Asp-Leu-Ser-Lys-Gln-Met-Glu-Glu-Glu-Ala-Val-Arg-Leu -Phe-Ile-Glu-Trp-Leu-Lys-Asn-Gly-Gly-Pro-Ser-Ser-Gly-Ala-Pro-Pro-Pro-Ser-NH2

سازمان غذا و داروی آمریکا سوسپانسیون قابل تزریق آهسته رهش اگزناتاید (Exenatide) با نام تجاری بیدورئون (Bydureon)  را به عنوان اولین درمان یک بار در هفته دیابت نوع دو در سال 2012 مورد تایید قرار داده است. بیدورئون ( اگزناتاید) ، یک آگونیست گیرنده پپتید شبه گلوکاگون یک است که به عنوان دارودرمانی در کنار رژیم غذایی و ورزش برای بهبود کنترل قندخون در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع دو مورد استفاده قرار می‌گیرد. دو شرکت داروسازی آمیلین (Amylin)  و آلکرمز (Alkermes) این دارو را در داروخانه‌های سراسر آمریکا گسترش دادند.

 

اگزناتاید، ترشح انسولین را تحریک و ترشح گلوکاگن را مهار می ‌کند و به این ترتیب قندخون را کاهش می ‌دهد. همچنین زمان تخلیه معده را کند و احساس گرسنگی را کم و احساس سیری را زیاد می ‌کند، در نتیجه باعث لاغری فرد می گردد.

هدف از انجام اين پروژه ايجاد دانش فني بومي جهت تهيه و توليد ماده موثره دارويي اگزناتاید آزمايشگاهي و صنعتي اين محصول مي باشد. اگزناتاید جزء مواد موثره با قيمت بالا و حجم مصرف پائين مي باشد كه توليد آن ارزش افزوده بالايي ايجاد مي كند. با توجه به مقدار مصرف محدود اين ماده موثره مي توان با سرمايه گذاري محدود، فضا و تجهيزات مورد نياز براي توليد آنرا فراهم نمود.

 

 لذا با در نظر گرفتن تمهيداتي، مي توان با استفاده از پايلوت ساخته شده در اين پروژه، جهت توليد ساير مواد موثره پپتیدی اقدام نمود كه نهايتاً موجب كاهش قيمت تمام شده و ارزش افزوده بالاتر خواهد شد و با توجه به عدم توليد اين ماده موثره در داخل كشور، تمام آن از طريق واردات از خارج كشور تامين مي شود . ايجاد دانش فني بومي توليد اين محصول و همچنين راه اندازي پايلوت مربوطه كه قادر به رفع نياز داخلي باشد، ضروري مي باشد.

 با توجه به وارداتی بودن و ارزبر بودن ماده موثره دارویی، تمرکز جهت دستیابی به دانش فنی تهیه ماده موثره دارویی ضروری می باشد.

 

 

هدف از انجام اين پروژه ايجاد دانش فني بومي جهت تهيه و توليد ماده موثره دارويي اگزناتاید آزمايشگاهي و صنعتي اين محصول مي باشد. اگزناتاید جزء مواد موثره با قيمت بالا و حجم مصرف پائين مي باشد كه توليد آن ارزش افزوده بالايي ايجاد مي كند. با توجه به مقدار مصرف محدود اين ماده موثره مي توان با سرمايه گذاري محدود، فضا و تجهيزات مورد نياز براي توليد آنرا فراهم نمود.

-

حامیان پیشنهادیه:

بدون حامی